Nuk keni vullnet? Hani fara të kungullit!

Konsumimi i farave më shumë se secili ushqim tjetër duket se përmirëson disponimin, thuhet në studim. Farat dhe bishtajoret është treguar se përmirësojnë vullnetin e njeriut dhe disponimi, madje më shumë sesa tortat, ëmbëlsirat dhe çokollata.

Përkundër kësaj, shtatë nga dhjetë femra dhe një nga dy meshkujt e anketuar nevojat e tyre kur janë në depresion i përmbushin me ëmbëlsira. Vetëm një në shtatë njerëzit e anketuar pohon se përzgjedh frutat apo drithërat kur vuajnë nga stresi.

Në studimin e përgjithshëm kishin marrë pjesë rreth 2000 persona dhe me këtë rast është vërtetuar se gjysma e tyre i ishin ekspozuar ushqimit aspak të shëndetshëm kur kishin [dëshiruar të ulin nivelin e stresit apo kur kishin dëshiruar ta shtojnë disponimin e tyre.

Rreth 28 për qind e tyre u ishin drejtuar miqve apo familjarëve të tyre, në mënyrë që të ndihen më mire. Ekspertët paralajmërojnë se njerëzit janë duke ‘ngrënë pasi janë të pikëlluar’, përfshirë ëmbëlsirat dhe ushqimin e shpejtë. Farat e kungullit dhe farat çia janë në toplistën prej dhjetë ushqimeve që përmirësojnë dipsonimin.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).