Njihuni me vlerat ushqyese të thanave

Thanat janë fruta me vlera të larta ushqyese dhe janë shumë të mira edhe për trajtimin e disa sëmundjeve, një prej të cilave është diabeti.

Dy mënyra shumë efektive, për përdorimin e thanave për ta parandaluar diabetin janë paraqitur nga Agroweb:

15 Kokrra thana në ditë- Sipas ekspertëve, 15 kokrra thana në ditë, janë kura natyrale për luftimin e diabetit.

Lëngu I thanave- për përgaditjen e kësaj kure duhet të përdorni 1kg thana dhe 25 litra ujë. Pastaj duhet të bëhet zierja e tyre për një orë rresht dhe pasi të ftohen të konsumohet në formë lëngu.

Disa përdorime të tjera të thanës janë edhe për të ulur temperaturën si dhe për luftimin e disa çrregullimeve të zorrëve. Ato mund ta shërojnë edhe diarrenë. Thanat mund të ruhen në frigorifer për një kohë të gjatë, sepse nuk I humbin vlerat e tyre./

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).