Një litër jogurt në ditë ul rrezikun nga diabeti

Para jush sjellim një lajm, i cili është dëshmuar se vepron te një sëmundje e pranishme në kohën moderne. Madje edhe nuk duhet të mundoheni shumë. Fjalën e kemi për jogurt.

Shkaku i të arriturave nutritive, ekspertët kanë dëshmuar se njerëzit, të cilët brenda një dite kanë konsumuar rreth një litër jogurt, rreziku për t’u prekur nga diabeti, ai i tipit një dhe dy, ishte ulur për hiq më pak se katërmbëdhjetë për qind.

Hulumtuesit e përfshirë në këtë studim konsiderojnë se bakteri, i cili zhvillohet me rastin e fermentimit mundet ta ulë rezistencën në insulinë dhe të shtojë sekretimin e saj.

(Kosova Sot)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).