Një letër e palexuar për Festim Laton

Gjaku i Heroit të Çamërisë, Festim Lato, është si gjaku i Krishtit, i pafajshëm dhe i pavdekshëm si toka, dielli dhe yjet.

Festim Lato prehet me të pavdekshmit e tij; Pirro Burrin, Aleksandrin, vëllezërit Frashëri, Dinejtë dhe me të tjerët e historisë sonë. Gjakun tim thoshte Festimi do më ma marrin armiqtë. Por, unë s´jam i lig ta ndali veprimtarinë e Republikës së Çamërisë. S´dua të iki e as të arratisem nga lufta për liri. Jetën time herët a vonë do t´ia fali tokës së zezë, Çamërisë sime të burgosur nga një „ Ligj i Luftës“ nga Greqia. Atdheu im i nderuar, shprehej Festimi; Çamëria nuk ka varr, Çamëria është në substancën e historisë, njëjtë si Skënderbeu, njëjtë si Adem Jashari. Për Shqipërinë deri në Prevezë do të ketë ndërhyrje hyjnore nga dy perënditë shqiptare; Thoti i Atlantidës pellazge dhe Zeusi i Dodonës Ilire. Liri e Çamërisë, Çamëri! Unë Festim Lato, vendin tim e dua edhe kur vendas të vendit tim më shajnë dhe i gëzohen vrasjes sime. Festim, biri im! Lavdi atdhetarizmit tënd! Lavdi!

Atdhe Geci – Vlorë, 27. 07. 2019

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).