Një ilaç natyror kundër diabetit

Sëmundja e sheqerit mund të shërohet me këto bimë: 3 hise të bimës Rhizoma Caryophyllatae; një hise të gjetheve të mjedrës dhe boronicës; tri hise të bimës Potentilla aurea; dy hise të bishtajave të thata.

E marrim një lugë të mbushur plot me këtë përzierje në 1/4 litra ujë, e përvëlojmë dhe e lëmë që të qëndrojë 3 minuta. Sasia e nevojshme ditore e këtij çaji është 1,5 deri 2 litra.

Dobia e gjetheve të boronicave varet nga mbledhja adekuate. Ato duhen marrë vetëm para se të piqen boronicat. Gjethet e tilla është parë se përmbajnë substancën e quajtur mirtilinë, e cila jo vetëm që e ulë nivelin e sheqerit në gjak, por mund ta shërojë tërësisht sëmundjen e diabetit.

Mirtilina për këtë shkak, me të drejtë, quhet “insulina bimore”. Edhe përkundër këtij efekti të mrekullueshëm, kjo formë e mjekimit nuk guxon që të bëhet pa mbikëqyrjen e mjekut. Edhe selinoja preferohet për uljen e nivelit të sheqerit, ku të njëjtin efekt e kanë edhe qepa dhe hudhra, të konsumuar me bukë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).