Një fshat i Kosovës vetëm me një banor

Teksti muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Në Kosovë ekziston një fshat –
Një familje jeton pa fat !
Fshat i zbrazët – fshat malorë,
Që ka vetëm një banorë !

Ky është fshati Graxhenik –
Sabit Maliqi jeton si kreshnik !
Sabit Maliqi është i moshuar –
Në këtë fshat rron i vetmuar !

Sabit Maliqi, 70 vjeçar –
N’ Graxhenik jeton krenar !
Edhe pse nuk ka familje –
N’ lumturi jeton n’ vendlindje !

70 vjeçari s’ donë me u dorëzua –
Jeton vetëm në një përrua !
Për vendlindje e ka lidhë fatin –
Nuk dëshiron që ta lërë fshatin !

I moshuari , mjeshtër trim –
Vetë gatuan , vetë banë ushqim !
Gëzohet kur shkon mysafiri –
Ndriçon llamba , ndriçon qiri !…

Për t’ arritur deri në fshat –
Është vështirë me u ngjitë për shpat !
Nuk ka n’ rrugë zhavorr , asfalt –
N’ vend të tyre ka dhe e baltë !

Për të dalë n’ këtë fshat malorë –
Një pjesë rruge bëhet me traktor !
Një pjesë rruge bëhet këmbë –
N’ shpinë ngarkuar me barrë t’ rëndë !

Sabit Maliqi gjithmonë thotë :
“N’ qytet nuk mund t’ jetoj dot !
Soll dy ditë n’ Prishtinë me u ndalë –
M’ duken si me ndejë dy javë !”

Gjilan, më 04.10. 2019 .
Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).