Nis koordinimi i opozitës për rrëzim të Qeverisë

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka bërë të ditur gjatë ditës së djeshme se brenda kësaj jave do ta takojë liderin e LVV-së Albin Kurtin për të diskutuar rreth bashkërendimit të veprimeve opozitare për rrëzim të Qeverisë. Gjithashtu i pari i LDK-së ka njoftuar se ftesë për një gjë të tillë do t’i bëjë edhe kreut të PSD-së Shpend Ahmetit, partia e të cilit ka deklaruar se mirëpret ftesat për takime koordinuese, shkruan gazeta “Zëri”.

Edhe zyrtarë të LVV-së i kanë thënë gazetës “Zëri” se janë të gatshëm të bashkohen në iniciativën për rrëzimin e Qeverisë së drejtuar nga kryeministri Ramush Haradinaj. Megjithëkëtë ata kanë pranuar se opozita aktualisht nuk i ka votat e mjaftueshme për ta çuar vendin drejt zgjedhjeve të parakohshme. Duke marrë për bazë këtë fakt përfaqësuesit e koalicionit qeverisës mbeten të sigurt se nismat e tilla për mocion mosbesimi nuk do të rezultojnë me sukses. Përkundrazi, ata thonë se Qeveria do të vazhdojë edhe më tej t’i çojë përpara objektivat e saj.

Por njohësit e çështjeve politike konsiderojnë se një gjë e tillë është e pamundur të ndodhë deri në fund të mandatit, pasi zgjedhjet e parakohshme janë të pashmangshme.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).