Ngrënia e rregullt e portokajve jua ruan shëndetin

Përmbajnë vlera ushqyese jetike, që ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar dhe kështu shmangen sëmundjet dhe infeksionet, transmeton Gazeta “Zëri”.

Vetëm një portokall në ditë do t’ju ndihmojë për të ruajtur shëndetin tuaj. Është i shkëlqyer nëse konsumohet i freskët, por shumica preferojnë të konsumojnë lëng portokalli. Megjithatë, pasi që është i pasur me fibra është më mirë për të ngrënë atë.

Portokajtë janë mënyra më e mirë për t’i përmbushur nevojat tuaja të përditshme për vitaminë C. Përmbajnë vlera ushqyese jetike, që ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar dhe kështu shmangen sëmundjet dhe infeksionet. Lëkura jonë ndryshon me moshën. Megjithatë, portokajtë përmbajnë vitaminë C dhe antioksidues që mund të ndihmojnë për të ruajtur shëndetin, bukurinë dhe pamjen rinore të lëkurës.

Portokajtë janë të pasur me vitamina C, A dhe kalium, të cilat janë të shkëlqyera për sytë. Nëse doni për të ruajtur shëndetin e syve është e mjaftueshme për të ngrënë një portokall në ditë. Portokajtë janë një burim i mirë i fibrave, të cilat janë të rëndësishme për shëndetin e stomakut. Një ushqim i pasur me fibra parandalon problemet shëndetësore të tilla si ulcera dhe kapsllëku. Prandaj mos ngurroni, por hani portokaj rregullisht./ZËRI

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).