Ngrënia e këtij fruti iu ndihmon në uljen e presionit të gjakut

Shumica e njerëzve nuk e pëlqejnë pjeprin jeshil, siç zbuloi New York Times. Kjo është për shkak se frutat shpesh vilen para se të piqen, dhe nganjëherë rriten jashtë stinës.

Meqenëse fruti nuk piqet pasi është prerë nga hardhia, nuk ka mundësi të presësh që pjepri të përmirësohet me kalimin e kohës.

Për të gjetur një pjepër të pjekur në mënyrë të përsosur, sigurohuni që lëkura të jetë e verdhë e butë dhe e lëmuar, në vend se e gjelbër dhe e ashpër. Kur shtypni pjesën e poshtme të pjeprit, ajo duhet të ndjehet e butë dhe elastike.

Edhe nëse nuk jeni adhurues të pjeprit, mund të jetë koha ta rishikoni. Fruti mund të qetësojë dispepsinë, ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe ul rrezikun e diabetit të tipit 2.

Si ndihmon pjepri në uljen e tensionit?

Siç shpjegohet në Advances in Nutrition, një dietë e ulët në natrium dhe shumë kalium është veçanërisht e efektshme në uljen e rrezikut të hipertensionit. Studiuesit besojnë se e kundërta, një dietë me shumë natrium dhe kalium të ulët, rrit presionin e gjakut duke prodhuar një reaksion biologjik në veshka.

Pjepri është shtesa perfekte për një dietë të shëndetshme për zemrën. Përmban nivele shumë të ulëta kripe dhe një dozë të shëndetshme kaliumi. Më mirë akoma, magnezi i cili gjendet në pjepër ka qenë gjithashtu i lidhur me një rrezik më të ulët të diabetit të tipit 2.

Me të gjitha këto përfitime shëndetësore në mendje, mund të jetë koha të shtoni pjepër në listën tuaj të ushqimeve. Pavarësisht nëse e prisni atë në kube ose e hidhni mbi kos grek, pjepri është një shtesë e shkëlqyeshme për një dietë me presion të ulët të gjakut.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS