Ngrënia e fëstëkëve para gjumit do t’ju ndihmojë të flini më mirë

A nuk është mirë kur përgjigja për një nga problemet e jetës përfshin një meze të lehtë të shijshme? Për ata që përpiqen të bëjnë një gjumë të mirë, të konsumojnë një grusht fëstëk para gjumit mund të jetë zgjidhja më e shijshme.

Si ju ndihmojnë fëstëkët të flini?
Së bashku me të qenit një burim i madh i proteinave, fibrave dhe yndyrave të shëndetshme, këto arra jeshile janë të mbushura me melatonin.

Sipas një studimi të vitit 2019, fëstëkët përmbajnë nivele të larta të lëndës ushqyese që shkakton gjumin. E gjithë kjo jo vetëm që ju ndihmon të bini në gjumë, por vazhdoni të punoj gjatë gjithë natës për të përmirësuar cilësinë dhe kohëzgjatjen e gjumit tuaj.

Vetëm dy fëstëk vlejnë afërsisht një gram, kështu që ngrënia e 10 ose 15 prej tyre do të shtojë dozën e melatoninës.

Pavarësisht nëse i konsumoni ato para gjumit ose gjatë gjithë ditës, fëstëkët gjithashtu do të sigurojnë antioksidantë që ndihmojnë në gjëra të tilla si uljen e yndyrës tuaj dhe përmirësimin e presionit të gjakut – të dy faktorë të mëdhenj për të shmangur sëmundjet e zemrës. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS