Nëse pini apo hani qershi do të flini më rehat dhe më shpejt

Një nga problemet me të cilat përballen shpesh njerëzit është pagjumësia dhe madje në një masë të tillë që ua prish jetën e përditshme.

Konkretisht, një në katër të rritur vuan nga pagjumësia, ndërsa një në pesë nuk mund të flejë më shumë se 5 orë çdo natë. Sipas ekspertëve kur nuk mund të flemë, kjo është për shkak të niveleve të ulëta të serotoninës e cila shkakton qetësi dhe na bën të përgjumur.

Megjithatë, sipas hulumtimeve të reja nga Universiteti i Roçesterit, në Nju Jork, ekzistojnë ushqime të ndryshme dhe konkretisht një frut që mund të ndihmojë në luftimin e pagjumësisë. Gjatë studimit, studiuesit u dhanë vullnetarëve ose një gotë lëng qershie pa sheqer të shtuar ose lëngje të tjera.

Përfundimisht ata zbuluan se lëngu i qershisë rriti, mesatarisht, kohëzgjatjen e gjumit me 17 minuta, ndërsa vullnetarë të tjerë flinin disa orë më shumë. Efekti i dobishëm i lëngut të qershisë është ndoshta për shkak të përmbajtjes së lartë të melatoninës, gjegjësisht hormonit që rregullon ciklin gjumë-zgjim te njerëzit dhe gjitarët e tjerë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS