Nëse keni këto simptoma, mund të hani më shumë proteina sesa duhet

Si një lëndë ushqyese thelbësore, proteina i lejon trupit të kryejë funksione të rëndësishme si “ndërtimi” i muskujve, kockave dhe organeve të ndryshme, rregullimi i hormoneve dhe funksionimi i duhur i sistemit imunitar. Megjithatë, është e mundur që trupi ynë të marrë shumë proteina, të cilat mund të shkaktojnë probleme të ndryshme.

Mund të jetë e vështirë të dimë me siguri nëse marrim shumë proteina çdo ditë, sepse për secilin prej nesh, sasia e duhur varet nga faktorë të tillë si mosha, gjinia, pesha dhe niveli i aktivitetit fizik. Ekspertët u rekomandojnë femrave të rritura 46 gr. proteina në ditë dhe te meshkujt e rritur 56 g. Ata që ushtrojnë energjikisht ose në përgjithësi janë mjaft aktivë, mund të konsumojnë lehtësisht sasi më të mëdha. Por çfarë ndodh kur e teprojmë? Këtu keni një sërë implikimesh për shëndetin tonë:

Fryma e keqe

Kur proteina e tepërt, e patretshme ruhet në trup, ajo mund të ndikojë në mëlçi dhe të çojë në erë të keqe të gojës, një simptomë që shpesh shoqëron një dietë të ulët në karbohidrate dhe të pasura me proteina. Trupi hyn në një gjendje të quajtur ketozë, ku fillon të djegë yndyrë në vend të karbohidrateve të zakonshme për të marrë energji, duke prodhuar kimikatet ketone që janë përgjegjëse për erën e keqe.

Ndryshime të papritura të humorit

Proteina e tepërt mund të shkaktojë disa luhatje kimike në tru me ndryshime të pashpjegueshme të humorit. Truri ka nevojë për karbohidrate për të stimuluar prodhimin e hormonit të serotoninës që rregullon humorin. Një studim australian i të rriturve me mbipeshë zbuloi se ata që ndoqën një dietë strikte me pak karbohidrate për një vit ishin më kapriçioz dhe nervoz se ata që ndiqnin një dietë të pasur me karbohidrate dhe me pak yndyrë, edhe nëse ishin me pak yndyrë ose me pak yndyrë.

Bllokimi i mendjes

Kur konsumojmë shumë proteina, mund të ndihemi sikur nuk jemi në gjendje të mendojmë qartë pasi qelizat e trurit janë dobësuar.

Rrezik për veshkat

Së bashku me proteinat, ne konsumojmë edhe nënprodukte të azotit që veshkat kanë nevojë për të funksionuar më shumë për të filtruar nga gjaku ynë. Diçka që me kalimin e kohës dhe kur ndodh rregullisht, mund të shkaktojë dëmtim të veshkave, veçanërisht te njerëzit që tashmë kanë një problem. Një studim zbuloi se dëmi ndihej vetëm tek njerëzit në një fazë të hershme të sëmundjes së veshkave dhe veçanërisht i dëmshëm sepse këta njerëz shpesh nuk janë të vetëdijshëm se veshkat e tyre janë të prekura.

Çrregullime të tretjes dhe kapsllëk

Nëse shkëmbeni shpesh karbohidratet komplekse, si drithërat, fasulet, perimet dhe frutat, me proteina shtazore, nuk do të merrni fibrat që ju nevojiten, duke rezultuar në fryrje, kapsllëk dhe gazra.

Ndjenja e urisë së vazhdueshme

Më shumë proteina sesa nevojitet mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak, duke shkaktuar uri të vazhdueshme.

Shtim në peshë

Një dietë e pasur me proteina mund t’ju ndihmojë të humbni peshë shpejt. Por vetëm kjo nuk mjafton. Nëse vazhdoni të hani ushqime të tjera si yndyrat në të njëjtën kohë, atëherë me siguri do të shtoni peshë. Një studim afatgjatë i më shumë se 7000 të rriturve zbuloi se ata që hanin më shumë proteina kishin 90% më shumë gjasa të bëhen mbipeshë sesa ata që hanin më pak. Me fjalë të tjera, ende nuk ka ushqim për mrekulli.

Ndjenja e vazhdueshme e etjes

Një nga produktet që ekskretohet nga veshkat gjatë procesit të filtrimit është azoti i uresë në gjak. Studiuesit dhe mjekët përdorin nivelet e këtij elementi për të vlerësuar funksionin e veshkave, dhe është gjithashtu një masë se sa i hidratuar është një person. Një studim tregoi se kur marrja e proteinave rritej, hidratimi zvogëlohej, ndoshta sepse trupi duhet të përdorë më shumë ujë për të pastruar azotin shtesë, ndërsa theksoi se dehidrimi nuk është domosdoshmërisht një arsye për të shmangur proteinat shtesë nëse uji i marrjes po rritet në të njëjtën kohë.

Temperatura e trupit bie

Kur trupi ynë merr shumë proteina, mëlçia, siç u përmend më lart, duhet të punojë më shumë për të ruajtur ekuilibrin e azotit në trup, duke e kthyer proteinën në aminoacide. Gjatë këtij procesi, nëse nuk ka ekuilibër, trupi ynë mund të bëhet shumë acid dhe do të vërejmë një ulje të temperaturës së tij.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS