Nëse e pini këtë lëng çdo ditë, rreziku për sulm në tru zvogëlohet dukshëm

Lëng i portokallit është i pasur me vitamina dhe minerale dhe konsiderohet si aleat për ushqim të shëndetshëm.

Përparësitë e një lëngut si ky janë të shumta, duke filluar me forcimin e sistemit imun e deri te parandalimi për rrezikun nga tumoret. Hulumtimi i publikuar nga “British Journal of Nutrition” ka treguar se me konsumimin e lëngut të shtrydhur nga portokalli për çdo ditë, ulni rrezikun nga sulmi në tru për një të katërtën.

Në studim kishin marrë pjesë 35.000 meshkuj dhe femra nga mosha 20 deri 70 vjeç, e rezultatet kanë dëshmuar se të dyja gjinitë që e kishin konsumuar lëngun kishin ulur rrezikun për trashjen e gjakut në tru për 24 për qind.

Është dëshmuar se si edhe shfaqja e sëmundjes së zemrës te këta persona ishte ulur për 12 deri 13 për qind.

(Kosova Sot)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).