Fundamenti

Nëse dëshironi presion më të mirë të gjakut, hani këto katër ushqime

/ 4 minuta lexim
Uji Dea

Mund të mos e ndjejmë presionin e gjakut që rrjedh nëpër arteriet tona, por ai presion mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në shëndetin tonë. Presioni i lartë i gjakut ose hipertensioni është një nga disa faktorë kryesorë të rrezikut për sëmundjet e zemrës. Zakonisht është e vështirë të zbulohet sepse nuk ka shumë shenja ose simptoma të dukshme. Matja e presionit të gjakut me monitor është mënyra më e mirë për të kuptuar nëse jemi brenda një diapazoni të shëndetshëm.

Lajmi i mirë është se presioni i gjakut mund të menaxhohet me ndryshime në stilin e jetës, të tilla si reduktimi i stresit, qëndrimi aktiv, mospirja e duhanit dhe ngrënia e një diete të shëndetshme. Për sa i përket dietës, Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon të hani kryesisht ushqime bimore dhe peshk. Ata sugjerojnë kufizimin e yndyrave të ngopura dhe trans, alkoolit, natriumit, mishit me yndyrë dhe sheqernave të shtuara.

Megjithatë, disa ushqime kanë lëndë ushqyese kryesore ose veti unike që ulin presionin e gjakut. Dietologët kanë zbuluar disa ushqime të tilla që i rekomandojnë për uljen e presionit të gjakut, të cilat shumë njerëz i shpërfillin, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Panxhari

“Këto perime me rrënjë janë të pasura me nitrate, të cilat trupi i konverton në oksid nitrik, një lajmëtar kimik që relakson dhe zgjeron enët e gjakut dhe përmirëson rrjedhjen e gjakut”, thotë dietologia Maria Sylvester Terry për EatingËell.

Nitratet gjithashtu zvogëlojnë sasinë e punës që duhet të bëjë zemra për të pompuar gjakun përmes sistemit tonë, shpjegon dietologia Carlie Saint-Laurent Beaucejour. Ajo rekomandon shtimin e panxharit në sallata ose smoothie.

Patate

Shpesh të anashkaluara për shkak të indeksit të lartë glicemik, patatet janë në fakt një ushqim i pasur me lëndë ushqyese që ia vlen të përfshihet në dietën tuaj për presion të mirë të gjakut. Terry thotë se një patate përmban 515 miligramë kalium. Ky kalium ndihmon trupin të nxjerrë natriumin dhe të reduktojë tensionin në muret e enëve të gjakut, gjë që ndihmon në uljen e presionit të gjakut.

Hidromorava

“Gjithashtu, kur përgatitemi me lëkurë dhe gatuajmë në vaj, si ulliri apo avokado, marrim përfitimet e fibrave dhe yndyrave të shëndetshme për zemrën”, shton Terry.

Hudhra

Pavarësisht nëse na pëlqen në pluhur, ekstrakt, vaj ose në formë të plotë, përfshirja e hudhrës në dietën tonë është një mënyrë e shijshme për të ulur presionin e gjakut. Në fakt, Terry dhe dietologia Mitzi de Maa rekomandojnë të hani këtë perime.

Hudhra mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut tek njerëzit që tashmë kanë presion të lartë të gjakut, për shkak të komponimeve si alicina dhe S-allil-L-cysteina (SAC). Ato mund të luftojnë inflamacionin, veprojnë si antioksidantë dhe zgjerojnë enët e gjakut, gjë që është mirë për rrjedhjen e gjakut”, shpjegon de Maa.

Manaferrat

Shumë njerëz janë të hutuar nëse duhet të hanë fruta apo jo për shkak të përmbajtjes së tyre të sheqerit. Megjithatë, manaferrat janë veçanërisht të dobishme për hipertensionin. De Maa thekson: “Berrat janë të pasura me anthocyanine dhe disa flavonole. Anthocyanins janë ato që u japin ngjyrën e manave dhe ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës”

Përveç kësaj, një studim zbuloi se ngrënia e afërsisht 150 gram boronica në ditë përmirëson rrjedhën e gjakut.