Nënkryetari që nuk e udhëhoqi asnjë seancë

Për tri vjet të mandatit të legjislaturës aktuale, deputeti i Vetëvendosjes dhe nënkryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, nuk ka udhëhequr asnjë seancë plenare.

Kolegët e tij me postin e nënkryetarit të Kuvendit, Xhavit Haliti nga PDK-ja, Sabri Hamiti nga LDK-ja si dhe në dy raste Petar Miletiq nga PLS-ja, janë parë duke udhëhequr seanca plenare, por jo edhe Konjufca. Ai ka sqaruar për gazetën “Tribuna” se përse nuk ka drejtuar asnjë nga seancat e shumta.

“Në Kuvendin e Kosovës është aplikuar një praktikë që seancat të udhëhiqen sipas hierarkisë politike në bazë të peshës politike të subjekteve që përfaqësohen e që do të thotë se duke e llogaritur edhe kryetarin Krasniqi, unë jam figura e katërt me radhë që vjen në rend për ta udhëhequr seancën”, ka thënë Konjufca (Tribuna).

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).