Negociatat LDK – LVV në ngërç, LDK-ja tenton ta rritë pazarin

Pavarësisht se ishin zotuar se do ta nënshkruajnë koalicionin qeverisës menjëherë pas certifikimit të rezultateve, ndasitë mes Lidhjes Demokratike të Kosovës, e cila po kërkon pozitën e presidentit, dhe Lëvizjes Vetëvendosje, e cila nuk po pranon kushtëzime të tilla, dita-ditës po thellohen. Teksa negociatat mes dy partive mbeten të bllokuara, partitë nuk kanë caktuar ende datë për vazhdimin e tyre, shkruan sot gazeta “Zëri”.

Të premten u bën dy muaj prejse u mbajtën zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare, teksa dy partitë më të votuara në këto zgjedhje, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje, assesi të merren vesh. Derisa LDK-ja po vazhdon të insistojë në marrjen e ulëses së presidentit dhe në ndarjen e ministrive proporcionalisht me LVV-në, LVV-ja është shprehur kundër kushtëzimeve të tilla nga ana e LDK-së. Mosmarrëveshje të tilla mes dy partive kanë bërë që bisedimet për krijimin e koalicionit, që do të qeveriste për 4 vjetët e ardhshëm, të bllokohen, shkruan tutje “Zëri”.

Lidhur me këtë përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje kanë thënë se ditëve në vijim pritet të vazhdojnë negociatat me LDK-në, teksa sipas tyre ende nuk ka datë të caktuar se kur do të ndodhë kjo, për shkak se kreu i LVV-së, Albin Kurti, ndodhet në një vizitë zyrtare në Gjermani.

Ndërsa përfaqësues të LDK-së, në anën tjetër, kërkesat e tyre për ndarje të barabartë të përgjegjësive me Vetëvendosjen i kanë quajtur legjitime. Kurse njohës të çështjeve politike i shohin si të padrejta kushtëzimet e LDK-së, teksa vlerësojnë se kjo po tenton ta rrisë pazarin me Vetëvendosjen. Mirëpo pavarësisht ngërçit të krijuar, ata besojnë se ekzistojnë zgjidhjet për mosmarrëveshjet e krijuara nëse ka vullnet nga të dyja palët.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).