Në Viti mbahet sesion informues me synim të përmirësimit të mirëqenies së gruas me mundësi punësimi

Viti – Drejtoria për Bujqësi, Pylltari e Zhvillim Rural në Viti, në bashkëpunim me IADK-në, kanë mbajtur një sesion informues me gratë e komunës së Vitisë, respektivisht identifikimin e grave për ndjekjen e trajnimeve në module të caktuara.

Synim i këtij sesioni ishte që të kontribuojë në përmirësimin e mirëqenies së gruas, duke krijuar mundësi punësimi/ vetëpunësimi, si dhe të ndikojë që gratë të bëhen edhe më të fuqishme në interesat e tyre.

Organizatorët, menaxherja e projektit të IADK-së Hafize Veseli dhe zyrtarja e Drejtorisë së Bujqësisë Fadile Demelezi, theksuan se prioritet do të kenë gratë dhe vajzat e reja të pa puna, që kanë gjendje jo të mirë ekonomike e të cilat janë të interesuara për të filluar një biznes të ri, me qëllim të ngritjes së kapaciteteve të tyre profesionale. IADK, do te identifikoj gratë e interesuar dhe të cilat plotësojnë kriteret për të marre pjesë në trajnimet në 4 modulet: Përpunim të pemëve dhe perimeve, përpunim të qumështit, përgatitjes së ushqimit tradicional dhe përgatitjes së ëmbëlsirave.

Në modulet e lartcekura, do të organizohen pjesëmarrëset në 6 grupe që do të përbëhen nga 10-12 gra pjesëmarrëse, që gjithsej do të përfshihen 60-72 gra./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).