Në Vërban të Vitisë është përuruar një stacion meteorologjikë

Viti – Kryetari i komunës së Vitisë Sokol Haliti, ka marr pjesë sot në përurimin e stacionit meteorologjik në fshatin Vërban, i cili do të shërbej për parashikimin e sëmundjeve në pemëtari dhe perimtari.

Nëpërmes këtij stacioni, prodhuesit e këtyre kulturave bujqësore sot ë paralajmërohen për sëmundjet dhe dëmtuesit që mund të vijnë, me që rast paraprakisht jepen rekomandime për marrjen e masave mbrojtëse.

Ideator i këtij pilot projekti është Agro-USAID-i, ndërkaq investimet janë kryer nga kompania IPKO.

Kryetari i komunës Sokol Haliti, është shprehur se Institucionet komunale do të vazhdojnë të bashkëpunojnë ngushtë me Agro-USAID-in edhe për investime të tjera, ku parashihen edhe tri stacione të tilla në komunën e Vitisë, për të mbuluar tërë territorin e kësaj komune./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).