Në ‘Trepçë’ dhe në ‘Ferronikel’ pas protestave dëgjohet zëri i punëtorëve

Dy ditë grevë të punëtorëve të “Trepçës”, një orë grevë e punëtorëve të “Ferronikelit”, si dhe kërcënimet me radikalizim të protestave të punëtorëve kanë mjaftuar që menaxhmentet e këtyre dy gjigantëve ekonomikë kosovarë t’u binden kërkesave të punëtorëve për rritje dhe realizim të pagave. Punëtorët e “Ferronikelit”, paga mesatare e të cilëve është 550 euro, do të përfitojnë rritje nga skema e planifikuar e shtesave, ndërsa minatorët e “Trepçës” do t’i marrin pagat e mbetura më së largu deri më 27 nëntor, shkruan sot gazeta “Zëri”.

Dy ditë grevë e punëtorëve të “Trepçës”, një orë grevë e punëtorëve të “Ferronikelit” në javën që lamë pas, si dhe kërcënimet me radikalizimin e protestave të punëtorëve kanë dhënë efektet e tyre.

Menaxhmentet e këtyre dy gjigantëve ekonomikë kosovarë “janë detyruar” të ulen dhe të bisedojnë me sindikalistët për mënyrën e plotësimit të kërkesave të punëtorëve, atyre të “Trepçës” për pagesën e pagave për muajin tetor, si dhe një pjesë të pagave të mbetura më përpara, ndërsa atyre të “Ferronikelit” ngritje të pagave nga 100 euro për secilin punëtor.

Kërkesa e këtyre të fundit do të realizohet vetëm pjesërisht, pasi ata do të përfitojnë rritje nga skema e planifikuar e shtesave.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).