Në theqafje

Poezi nga Ramadan Mehmeti

Kur thyhet palca kurrizore
S’ka bare shërues
Kot i ndërrojnë zogjtë polet në fluturim

Edhe një fije shprese po të ishte
Edhe një dritë po të prekte floku
Biografia do të shkruhej ndryshe

Shpirti i thyer në theqafje
Në netët e vona të mërzisë
Mëkatet mbledh grushti i ngurosur

Në pasqyrën e thyer vrragon vërraga
Lëngata shtrihet pashkëputshëm
Drejt natës së varrit

Lamtumira e fundit nuk jepet
Se diku o diku
Në hapësirë ka sfond për diellin

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).