Në prani të më shumë se një mijë pjesëmarrësve, nisi punimet Konferenca Ndërkombëtare e UBT-së

Për të tetin vit më radhë, edhe këtë vit, Konferenca Ndërkombëtare për Shkencë, Teknologji, Biznes dhe Inovacion e UBT-së mblodhi në Kosovë qindra akademikë dhe studentë nga dhjetëra shtete të ndryshme të botës.

Konferenca po rritet në secilin vit, si për nga numri i pjesëmarrësve, ashtu edhe për nga abstraktet dhe punimet shkencore që do të prezantohen përgjatë dy ditëve të konferencës.

730 hulumtues shkencorë, më shumë se 1 mijë pjesëmarrës, afro 500 punime shkencore dhe 21 fusha të ndryshme të studimit shkencor, po e pasurojnë edicionin e tetë të kësaj konference.

Ndonëse nuk ishte i pranishëm për shkak të mentorimit të ekipit të Kosovës në garën FIRST Global që po zhvillohet në Dubai, megjithatë rektori i UBT-së, prof.. dr. Edmond Hajrizi, përmes Skype, i falënderoi të gjithë pjesëmarrësit për praninë e tyre dhe kontributin e dhënë për bërjen e kësaj konference më madhështore.

“Unë jam duke e mentoruar ekipin e vajzave të reja që po e përfaqësojnë Kosovën në garën e robotikës, “FIRST Global”, megjithatë dua t’ju falënderoj të gjithëve për praninë tuaj, pasi kësisoj po e krijojmë forumin më të madh në Ballkan për nisjen e bashkëpunimeve të reja dhe për ta shndërruar këtë konferencë në një platformë për ndarjen e ideve të reja dhe përvojave me të tjerët”, u shpreh Hajrizi.

Sikurse edhe në edicionet e kaluara, edicionin e sivjetmë e pasuroi prania e profesorit nga Universiteti i Vjenës, dr. Peter Kopacek, i cili duke kujtuar fillimet e UBT-së, tha se tani institucioni është rritur dhe është shndërruar në një qendër të arsimit cilësor.

Profesoresha e Universitetit Teknik të Vjenës, njëherësh edhe presidente e ICOMOS Austria, Caroline Jeagerklein vlerësoi se platformat e tilla shkencore duhet shfrytëzuar për të promovuar gjërat që kanë vlerë për një vend, siç është trashëgimia kulturore dhe bashkëpunimet e institucioneve arsimore në këtë sferë.

Profesoresha në Universitetin e Tiranës, Kozeta Sevrani theksoi se ekzistojnë shumë gjëra pozitive që mund të shpërndahen dhe se konferenca e UBT-së është ngjarja e duhur për ta bërë një gjë të tillë, konkretisht për të shpërfaqur ide, mendime, praktika të mira dhe përvoja të ndryshme.

Profesori në Universitetin e Shkencave të Aplikuara dhe Arteve në Zvicrën Perëndimore, François Lefort, në fjalën hyrëse të tij falënderoi UBT-në për organizimin e një konference të tillë, që sipas tij, po ndihmon në rrjetëzimin e institucioneve nga shumë vende të botës.

Me mbylljen e ceremonisë së hapjes, nisën sesionet për prezantimin e hulumtimeve dhe të gjeturave shkencore në 21 fushat e hulumtimit shkencor, ku edhe po i zhvillon punimet konferenca ndërkombëtare e sivjetme.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).