Në ndeshjen “Të jeshë apo të mos jeshë” fiton Prishtina

Gjilani në derbin e javës 28 në ballafaqim me Prishtinën ka humbur me rezultat 0-1

Në ndeshjen e cila për dy skuadrat pikët kishin rëndësi të madhe për vazhdimin e kampionatit nuk u tregua futboll cilësor, skuadra Gjilanit gjatë tërë 90 minutave treguan lojë të plogësht ndërsa mysafirët krijuan raste të një pas njëshme dhe në minutën e 90 arritën të sigurojnë tre pikë të arta për titull të kampionit

Ndërsa “bardh e kuqët” e Gjilanit me këtë humbje tani me një këmbë gjendet në zonën e barazhit Mysafirët ishin ata që gjatë 90 minutave rrezikuan vazhdimisht portën e Gjilanit në minutën 2 e 4 Ahmeti dështon nga afërsia poashtu edhe Leutrim Bektëshi e Makenda të cilët u treguan të ngathët para portës së Haxhihamzës.

Vendasit të vetmin gjysmë-rast e patë në minutën e 43 me një goditje të Shabanit por topi ishte mbi portën e portierit Beka të Prishtinës.

Në minutën e 51 Morina i vetmuar gjuan por Haxhihamza shpëton portën e tij.

Akteri i kësaj fitore të rëndësishme ishte rezervisti Mërgim Pevqeli në minutën e 90 ku së pari Thaqi harkon nga e djathta e me kokë nga 10 metra Pevqeli e detyron Haxhihamzën të nxjerr topin nga rrjeta e tij duke i siguruar skuadrës tri pikë të mëdha skuadrës së tij në luftë për titullin kampion.

Trajneri Gentijan Mezani deklaroi:
“Prishtina u tregua skuadër cilësore ne u mbrojtëm por nuk qëndruam gjerë në fund na duhet edhe shumë për tu përmirësuar shpresoj se gjerë në fund të kampionatit do të arrijmë të marrim pikët e duhura për mbijetesë.

Ndërsa trajneri i Prishtinës Mirel Josa ka theksuar:
“Gjatë tërë ndeshjes këmbëngulëm për rezultat pozitiv dhe në fund ja arritëm të fitojmë tri
pikë të mëdha ndeshja ishte shumë e vështirë pasi që skuadra e Gjilanit u mbrojt mjaft mirë”.

Në javën e 29 Gjilanin e pret një udhëtim i vështir në Drenas ku do të ballafaqohet me liderin Feronikelin ndërsa Prishtina është nikoqire e Drenicës./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).