Në Malishevë të Gjilanit, u shënua dita e shkollës “Abdullah Tahiri”

Gjilan – Është shënuar sot dita e shkollës fillore në Malishevë të Gjilanit, e cila e mban emrin e heroit të kombit, Abdullah Tahiri, në 20 vjetorin e rënies së tij.

Kreu i Gjilanit, Lutfi Haziri, tha se nxënësit e kësaj shkolle duhet të jenë krenar që çdo ditë e shkruajnë ën fletoret e tyre emrin e heroit.

“Nxënësit e kësaj shkolle duhet të jenë krenar që e shkruajnë emrin e Abdulllahut. i cili u kryengrit që nxënësit këtu dhe kudo në Kosovë të mësojnë shqip, lirshëm dhe pa presione. Uroj menaxhmentin e shkollës, nxënësit, mësimdhënësit e prindërit. Ne e kemi bërë një gjest të vogël dje duke e respektuar veprën e tij dhe duke e kthyer në bronz. Ai është gardian i lirisë së Kosovës”, ka thënë Haziri.

Drejtori i shkollës fillore “Abdullah Tahiri, Rashit Sahiti, pasi e ka falënderuar kryetarin Haziri për mbështetjen e vazhdueshme, ka uruar nxënësit, arsimtarët dhe prindërit, duke shtuar se është krenar me të arriturat e nxënësve në gara të ndryshme.

Kurse, në emër të familjes ka ka folur Bejtulla Tahiri, njeriu i cili ka rrugëtuar bashkë me heroin e kombit Abdullah Tahiri për disa vite.

“E vështirë sot të flas për veprën e Abdullah Tahirit sepse po më tradhtojnë emocionet. Ndryshimet që kanë ndodhur në Kosovë janë ndryshime pozitive. Kryetari Lutfi Haziri i cili tha se 10 vite ka rrugëtuar me heroin, e di që kemi festuar 10 vite në robëri. Dallimi është se sot po festojmë në liri”, ka thënë ai.

Në fund, për publikun u dha një program i pasur kulturor-artistik i përgatitur nga nxënësit e shkollës “Abdullah Tahiri”./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).