Në Kosovë inxhiner, në Gjermani nxënës!

Sami Gani Mehmeti, 43 vjeçar në Kosovë ka mbaruar elektroteknikën dhe ka diplomën e inxhinierit nga Universiteti i Prishtinës, me nota të mira. Pas kësaj ai ka punuar si mësimdhënës i elektroteknikës, por, në Gjermani e gjithë kjo nuk i vlen aspak.

Se diplomat e Kosovës nuk njihen në Gjermani, Samiu, baba i dy fëmijëve, e ka kuptuar para rreth 12 viteve kur, i ikur nga lufta ishte strehuar këtu, ku jeton sot, në Solingen.

Pasi kalon pak kohë si i papunë, ai nis të punojë në ndërtim dhe në restorante. Në fakt këto nuk ishin profesionet e tij të preferuara, pasi që ai dëshironte të punonte vetëm në profesionin e tij, në elektroteknikë.

“Por unë nuk jam një tip që rri ulur dhe pret se çka do të bjerë nga lart”, thotë 43 vjeçari. Bashkëshortaja e tij ka studiuar historinë në Kosovë ndërsa tash punon si shitëse në Solingen.

Jeta e Samiut mori një kthesë pozitive vitin e kaluar, kur në postën e tij erdhi një ofertë për projektin “Partizipation Plus”.

Bëhet fjalë për një projekt të mbështetur nga Fondi Social Evropian dhe që do të vazhdojë deri në vitin 2013. Ai u ofron ndihmë refugjatëve dhe të huajve me të drejtë qëndrimi që të gjinden në tregun e punës. Në projekt marriun pjesë 121 persona me prejardhje të huaj.

Samiu konkurroi dhe u shndërrua kështu njëri ndër “rrëfimet e suksesit” të këtij projekti.

Ai ka filluar një praktikum në firmën Losch Elektrotechnik. “Pas vetëm dy muajsh, shefi më pyeti se a do të doja të kryeja një kualifikim profesional”. Kështu, ish mësimdhënësi i elektroteknikës, tash, si 43 vjeçar ulet sërish në bankat e shkollës.

“Nxënësit tjerë më shikojnë nganjëherë me habi”, thotë ai duke qeshur.

“Drejtimi i elektroteknikës është i lehtë për mua. Por gjermanishtja është e vështirë”. Ashtu sikurse e shoqja, edhe Samiu ndjek një ditë në javë një kurs të gjermanishtes, shkruan solingertagblatt.de. Po ashtu ai shikon lajmet në televizionet gjermane dhe madje pranon me kënaqësi ndihmë nga fëmijët e tij, të cilët të dy janë duke vijuar gjimnazin.

“Qëllimi ynë është integrimi”. Ai u thotë gjithmonë fëmijëve: “Ju duhet të mësoni mirë në shkollë, dhe pastaj do t` ia dilni”.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).