Në Gollak

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi

Le e rritë jam në Gollak –
Me ujë t’ pastër kthjelltë si loti .
Çdo gja t’ bukur me bollak –
Kësaj malësie i ka falë Zoti !
Në Gollak , në Gollak –
Jetë e bukur për merak !
Në Gollak, në Gollak –
Lumi ai që ka konak !

Në Gollak jam rritë për qejfi ,
Plot me shije bukë e krip !…
M’ rriti nëna me bukë çerepi ,
Më mësoi si flitet shqip !
N’ ballë t’ oxhakut përskaj hiri ,
Ku më joshte ngrohtësia –
M’ mësoi si pritet mysafiri ,
Mikpritja dhe bujaria !…

Kujtoj burrat rreth oxhakut ,
Lojërat , fjalët , muhabetin…
I kujtoj këngët e plakut –
Si e kem pas gjithmonë adetin !
Këngët e Gollakut –
Kujtojnë plagët e gjakut ,
Luftërat e lirisë ,
Trimat e malësisë !…

Gjilan, më 10.04.2018.
Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).