Në Gjilan nis projekti “Fëmijët shpëtojnë jetë”

Gjilan – Në Gjilan është nënshkruar marrëveshja për implementimin e projektit “Fëmijët shpëtojnë jetë”.

Nënshkrimin e marrëveshjes e ka bërë sot nënkryetari Arbër Ismajli dhe drejtoresha e organizatës Kosovo Resuscitation Society, dr. Rita Demiri.

Me anë të këtij projekti do të aftësohen nxënësit që të jenë të gatshëm të reagojnë në situata emergjente, që mund të jetë edhe pikë kyçe në zvogëlimin e pasojave të rënda.

Target grupe do të jenë nxënësit e klasave të teta, të cilët do të implementojnë teknikat e reanimimit kardio pulmunar dhe ndihmës së parë.

Ndërkaq, përfitues indirekt do të jetë i tërë komuniteti, të cilët në rast nevoje do të kenë reagimin e duhur emergjent nga ana e nxënësve./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).