Në Drobesh u vu gurthemeli i shkollës së re

Viti – Me një solemnitet rasti, sot në Drobesh të Vitisë, u vu gurthemeli i shkollës së re të fshatit. Gurin themeltar e bëri kryetari i komunës së Vitisë Sokol Haliti, i cili më pas theksoi nevojën e madhe të banorëve të këtij fshati për një objekt të ri shkollor, pasi që objekti aktual, nuk përmbush nevojat për mësim normal.

“Komuna e Vitisë, bashkë me Ministrin e Arsimit, i’a kemi dalur që ta konkretizojmë këtë projekt dhe ta bëjmë të mundur që sot të fillojmë punimet. Ishte kërkesë e banorëve, nxënësve por edhe nevojë e Drejtorisë së Arsimit, që Drobeshi të ketë një objekt të ri shkollor, me kapacitet të shtuar që përmbush kërkesat dhe nevojat e nxënësve të këtij lokaliteti. Ne jemi të kënaqur që sot po inaugurojmë fillimin e punimeve të kësaj shkolle. Prandaj, kam besim që punët të kryhen sipas dinamikës dhe nxënësit e Drobeshit të kenë kushte më të mira për mësim”, u shpreh kryetari Haliti.

Ndryshe, nxënësit e fshatit Drobesh, nga klasa e pestë janë detyruar që mësimet t`i ndjekin në shkollën amë të Vitisë, duke udhëtuar me kilometra çdo ditë./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).