Në cilën hapësirë në Gjilan ndodhej pazari i drithit “Lama e Miellit”

Gjilan – Hapësira, e cila kohë më parë njihej si “Lama e Miellit”, ishte hapësira e dikurshme e “Sarajit” dhe “Konakut të Pashës”, të familjes Gjinolli.

Aty, deri në vitet e 70-ta të shekullit të kaluar, ishte edhe tregu i gjelbër me pjacat e mbuluara për shitjen e produkteve bujqësore – bulmetit. Tani në atë vend ndodhet vetëshërbimi i madh në qendër të qytetit.

Vlen të shtojmë se pas rrënimit të “Konakut të Pashës”, në atë hapësirë, më 1951, janë ekspozuar trupat e pajetë të patriotëve Hasan Ali Remniku, Agush Haziri – Bresalci me të shoqen Qibrijen dhe Mustafë Hetë Koka me të shoqen Rabijen (shtatzënë), të cilët pati rastin t`i shihte edhe autori i këtyre rreshtave, si fëmijë i moshës 6 vjeçare (Aliriza Selmani – autori).

Skenarët e tillë të ekspozimit të pajetë, të likuiduar nga pushteti komunist, pati dhe në qendër të qytetit, si dhe gjetiu në viset shqiptare, që kishin për qëllim futjen e frikës te popullata shqiptare thuhet në librin e historianit Aliriza Selmani:”Gjilani qendër e Anamoravës nga themelimi deri në gjysmën e parë të shekullit XX”./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).