Në çfarë mënyre pemët shkatërrojnë qelizat e kancerit?

Ekspertët pohojnë se pemët e konsumuara duhet të jenë ekskluzivisht të freskëta, pasi që ato të konservuara nuk përmbajnë vlera të shëndetshme ushqyese.

Sistemi imun nuk mund të bëjë shumë, kur është në pyetje shkatërrimi i qelizave të kancerit, sepse ato janë të mbrojtura me një shtresë të trashtë të proteinave, të njohura me emërtimin fibrinë.

Kjo shtresë mbrojtëse e rrethon secilën qelizë të kancerit dhe tumorin në tërësi. Kjo shtresë e proteinave mund të zbërthehet nga enzimat, por sasia e enzimave te një numër i madh njerëzisht është i vogël shkaku i mënyrës së keqe të ushqyerit apo funksionimit të dobët të pankreasit.

Me shtimin e konsumimit të pemëve shtohet edhe sasia e enzimave në trup që më pas ndihmojnë në zbërthimin e pjesës së jashtme të proteinave mbrojtëse. Pasi që të jetë hequr kjo shtresë mbrojtëse, atëherë sistemi imun fillon të punojë dhe të shkatërrojë qelizat kancerogjene.

Qelizat e kancerit janë të varura nga aminoacidi metioninë. Kjo ju nevojitet për ripërtëritjen e funksioneve bazë dhe krijimin e qelizave të reja të kancerit. Me eliminimin e metioninës, qelizat e kancerit fillojnë ta shkatërrojnë veten e tyre.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).