Ndotja e ambientit, shqetësuese për banorët e fshatit Smirë të Vitisë

Viti – Banorët e fshatit Smirë,të shqetësuar me ndotje të tilla! EVSB-ka siguruar pamje nga vendëndotja e ambientit, diku në brendësi të fshatit, është bërë djegia e gomave dhe gjësendeve të plastikës!

Fotografitë e siguruara nga banorët e fshatit Smirë, tregojnë pamjen se si ngrihet tymi i dendur lart në ajër, dhe rrugëton mbi pullazet e shtëpive të fshatit.
Ndotjet e tilla, dhe djegiet e gomave,ndikojnë në shëndetin e vet banorëve, si në frymëmarrje të vështirësuara, apo dhe në sëmundje tjera kancerogjene.
Ndotjet e tilla ndodhin si zakonisht ditëve të festave, apo të vikendeve, dmth këto dukuri janë mirë të planifikuara, nuk janë të rastësishme!
EVSB, apelon te organet gjegjëse, që dukurit e tilla negative, e të dëmshme për qytetarët, të ndalohen dhe të sanksionohen me ligjet në fuqi,dhe shkaktarët të marrin dënimin e merituar thuhet në reagimin e koordinatorit të EVSB-së, për Komunën e Vitisë, Imri Emërllahu./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS