Ndoshta nuk e keni ditur: Ushqimi që vret kancerin e zorrëve dhe të prostatës

Specat pikantë janë pjesë përbërës të secilës dietë në kulturën amerikane tash e një kohë të gjatë. Specat pikantë përmbajnë një sasi të madhe me vitamina C dhe pak karotinë (vitamina A).

Specat e verdhë, e sidomos ata të gjelbër pikantë, përmbajnë më pak nga këto substanca. Specat po ashtu janë burim për vitaminat e kompleksit B, ku dominon vitamina B6, pastaj përmban magnez dhe hekur.

Studimet e fundit tregojnë se shujtat në të cilat gjenden edhe specat pikantë mund ta ulin shtypjen e lartë të gjakut te njerëzit që kanë problem me hipertension, mund ta zvogëlojnë kolesterolin dhe të largojnë materiet e dëmshme nga gjaku.

Hulumtimet në Kore tregojnë se konsumimi i specave pikantë është mënyra më e shëndetshme e humbjes në peshë. Konsumimi i tyre në organizëm ndikon në pakësimin e oreksit dhe e përshpejton tretjen. Specat pikantë, sidomos lloji “helapeno”, vret qelizat e kancerit të prostatës. Shkencëtarët po ashtu pohojnë se specat pikantë ndikojnë në mospërsëritjen e sulmit të dytë të infarktit. Konsumimi i specave pikantë vret qelizat e kancerit dhe zgjat jetën për 30 për qind.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).