Ndërtohet ura që lidhë fermerët e pesë fshatrave

Viti – Në Sadovnë të Jerlive fillojnë punimet në ndërtimin e një ure që do të ja lehtësoj qasjen fermerëve të 5 fshatrave në parcelat e bujqësore.

Në fshatin Sadovinë të Jerlive kanë filluar sot punimet në ndërtimin e një ure që do të ju mundësoj qasjen më të lehtë të fermerëve në tokat bujqësore.

Në vendin ku po ndërtohet kjo urë pjesa më e madhe e parcelave të tokës janë pronë të banorëve të fshatrave Sadonivë të Jerlive, Sadovinë të Çerkezve, Sllatinë e Epërme, Sllatinë e Poshtme dhe Gërmovë.

Përndryshe ndërtimi i kësaj ure po bëhet falë bashkëpunimit të Komunës së Vitisë, konkretisht të Grupit Lokal të Veprimit-Vitia me Helvetas Sëiss Intercooperation, projekti Aftësitë për Punësim Rural (APR) dhe MBPZHR-në. Me rastin e fillimit të punimeve të pranishëm ishin përfaqësues të Grupit Lokal të Veprimit-Vitia, përfaqësues të Komunës së Vitisë por edhe banorë të disa fshatrave./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).