Ndërroi jetë Fetah Hoxha, një veteran e misionar i arsimit shqip

Gjilan – Pas një sëmundje të rëndë, dje pas dite ka ndërruar jetë në moshën 84-vjeçare Fetah Hoxha, një arsimdashës i denjë i shkollës shqipe. Siç dihet, Fetah Hoxha ishte mësues nga fshati Cërnicë e Gjilanit. Ai qe një veteran e misionar i madh i arsimit shqip. Punoi dhe punën e bëri punë. Përkundër dhunës dhe politikës serbomadhe, ai kurrë nuk hoqi dorë nga arsimimi i drejtë i popullit tonë shqiptar. Përherë ka qenë në krye të detyrës.

Edhe në kushte të vështira të jetës e punës, Fetar Hoxha udhëtoi nga disa kilometra në këmbë nga vendlindja, Cërnica, gjer në cakun e shkollës në Gjilan, dhe anasjelltas. Ai në vete ndjente një kënaqësi të veçantë ndaj shkollës dhe ndaj arsimimit të popullatës. Përherë e kishte në mendje thënien e Sami Frashërit, i cili, për personalitetin e mësuesit, pati shtuar: “Mësuesi formon tërë zemrën e popullit”! Kjo thënie me vend e Samiut, mësuesit Fetah, tash i nderë, fort i pëlqente.

Kjo thënie e Samiut të madh, ia relaksonte shpirtin dhe zemrën mësuesit Fetah, i cili, sot na mungon të gjithëve, e më së shumti ju mungon familjarëve të tij. Ai, sa ishte gjallë, në shumë tubime dhe ndeja me shokë e me shkollarë, fjalët e Sami Frashërit i përsëriste dhe bashkëjetonte me to. Pse jo? Ishte i tillë, i cili, me punë të palodhshme dhe entuziazëm, hynte në zemër të popullit e të shkollarëve tanë. Jo vetëm kaq.

Fetah Hoxha, tash i nderë, ishte njeri i formuar dhe me virtyte të larta njerëzore. I pati hije fjala dhe ndeja. Kur fliste, goja i qitte sheqer. Edhe tek shkollarët, ku i edukoi dhe i arsimoi, la përshtypje të mëdha. Ishte njeri me traditë të pasur atdhetare. I tillë ishte dhe mbeti ky mësues i popullit, i cili, sa punoi me ditar në dorë, la vepra të mira tek shkollarët dhe tek masa e popullit.

Librin, thonë, nuk e largoi asnjëherë nga dora. Ku gjente libra, i lexonte me pasion. Dhe, ato ngjarje dhe porosi të autorëve, Fetah Hoxha ua përcjellte dhe ua interpretonte shkollarëve të vegjël, të cilët, si një, e donin mësuesin e tyre tej mase. Ky ishte një misionar i një kohe, i cili pati vullnet të fortë të punojë me ditar në dorë. Por, ja jeta. Ajo po i merr njerëzit në mënyrë tinzare. E mori edhe veteranin e arsimit, njëherit misionarin e dijes së shkollës kombëtare shqipe.

Siç dihet, Fetah A. Hoxha është i lindur më 21 prill të vitit1934 në fshatin Cërnicë, komuna e Gjilanit. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, progjimnazin e mbaroi në Gjilan. Kurse, Shkollën Normale e kreu në Prizren e Prishtinë. Pas këtij shkollimi, ai kreu edhe Shkollën e Lartë Pedagogjike – Dega e Gjuhës dhe letërsisë shqipe.

Punën me ditar në procesin mësimor e filloi në shtator të vitit 1951 në Zhegoc të Gjilanit, por punoi edhe në Cërnicë e në Partesh. Në shkollën e fshatit Partesh ishte zëvendësdrejtor.

Në vitin 1984 është shkartuar nga detyra e zëvendësdrejtorit, sepse nuk ishte diferencuar ideopolitikisht siç kërkohej atë kohë. Deri në pension më 1991, punoi si arsimtar i gjuhës dhe letërsisë shqipe në shkollën fillore të këtij fshati. Por, ja vdekja. Ai vdiq në Gjilan, më 11 janar 2018. /tefik selimi/rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).