Ndalimi i privatizimit në veri, 74 asete shoqërore menaxhohen nga serbët

Me vendimin e Qeverisë së Kosovës për kthimin e pronave shoqërore në menaxhim të komunave veriore 74 asete shoqërore kanë mbetur pa u privatizuar në veri të vendit, ndërkaq vendimi i Qeverisë që 30 komunave të Kosovës t’u barten pronat në menaxhim nga AKP-ja nuk është zbatuar pasi presidenti Thaçi e ka dërguar vendimin në Kushtetuese. Serbia privatizon “Kosmet Prevoz”-in (“Kosovatransin”) në veri, shkruan sot gazeta Zëri.

Vendimi i Qeverisë së Kosovës që të gjitha pronat shoqërore të cilat menaxhohen nga AKP-ja t’u kthehen komunave veriore, si dhe vendimi që 30 komunave të Kosovës t’u barten pronat në menaxhim nga AKP-ja me qëllim të realizimit të interesit publik është duke u zbatuar vetëm në veri të Kosovës. Me këtë vendim 74 asete shoqërore janë tërhequr nga privatizimi dhe ato kanë mbetur pa u privatizuar, ndonëse edhe privatizimi i disa prej tyre është shoqëruar me vështirësi të mëdha.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).