Ndahet nga jeta Zeqirja Fazliu

Të dielen e 15 prillit, në moshën 78 vjeçare, ndahet nga jeta prof .Zeqirja Fazliu, varrimi i të cilit bëhet sot, me namazin e Ikindisë në Preshevë.

Profesori i ndjerë ka qenë në pension ndërsa ka punuar si profesor i lëndës së biologiisë në Gjimnazin “Skënderbeu” në Preshevë.

Fazliu ka qenë dhe kryetar nderi i Partisë Demokratike Shqiptare në Preshevë.

Lidhur me vdekjen e prof. Zeqës, ish nxënësi i tij, shkrimtari Mexhit Mehmeti, shkruan: “Posa mora lajmin e hidhur për ikjen në amshim të bashkëvendësit, mikut e ish profesorit tim Zeqirja J. Fazliu ngaZhunica e Preshevës. I ndjeri ishte profesor i biologjisë dhe drejtor në Gjimnazin “SKËNDERBEU” si dhe ish kryetar i PDSH – së në Kosovën Lindore. Vdekja e tij është humbje tepër e madhe për shqiptarët e asaj pjese të trungut shqiptar. Ngushëllime familjes, bashkveprimtarëve dhe të gjithë atyre që e njohin. Shpirti i tij u prehtë në paqe”.

Redaksia e Portalit “Jetapress”, i shpreh ngushëllime familjes Fazliu, miqtë dhe gjithë shqiptarët e Luginës dhe më gjerë/ Jetapress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).