Ndahet nga jeta, aktivisti, profesori e humanisti Xhevat Nevzadi

Gjilan – Sot, morëm një lajm të trishtë e të dhimbshëm, u njoftuam se ka ndërruar jetë kushëriri ynë Profesor Xhavat Nevzadi Nevzadi! Profesor i kimisë Xhevat Nevzadi ishte ndër kuadrot e para të lëndës së kimisë! Ishte një profesionist, punëtor, dhe njeri i fjalës e parimeve ka shkruar Nuhi Nuhiu.

Përveç që rriti, edukoi, ai edhe asnjëherë nuk u ndal se vepruari për çështjen kombëtare!
Në kohët më të vështira për kombin, në kohën e luftës 1998/1999 ishte anëtar i kryesisë së Shoqatës Bamirëse, “Nëna Terezë”!

Profesor Xhevati në këtë kohë, ai edhe mori rrugën për Prekaz për të dërguar ndihma!
Në këtë aksion të ndihmave, ai edhe u maltretua rrugës derisa i dërgonte ndihmat, dhe me pastaj u burgosë!

Tërë jetën, ia kushtoi shkollimit, tërë jetën ishte në rrugën e kombit dhe gjithherë kontribuoi për të mirën e popullit!
Në si familje, humbëm një intelektual, humbëm një njeri të parimeve, por na la neve, që ta vazhdojmë atë ku dëshironte profesori!
Kemi dhembje, por, kemi edhe krenari, që e kishim në mesin tonë!
Lavdi jetës e veprës së profesor Xhevat Nevzadi Nevzadi!
Varrimi i të ndjerit bëhet të shtunën duke filluar nga ora 12.00./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).