Ndahen 780 koshere dhe pajisje për bletarë

Kamenicë – Kryetari i Komunës Qëndron Kastrati, së bashku me Drejtorin për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural Naim Arifin dhe në bashkëpunim me RESI-n austriak dhe Shoqatën e Bletarëve “Luzma”, sot kanë bërë shpërndarjen e 780 koshereve dhe pajisjeve të tjera për bletë, për 52 bletarë të Kamenicës.

Kryetari Kastrati tha se Kamenica ka kushte mjedisore mjaft të përshtatshme për zhvillimin e bujqësisë.
“Kamenica ka kushte mjedisore mjaft të përshtatshme për zhvillimin e bujqësisë dhe ne po përpiqemi që ta përkrahim vazhdimisht edhe sektorin e bletarisë”, u shpreh kryetari Kastrati.

E, drejtori për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural Naim Arifi u shpreh jashtëzakonisht i lumtur për shpërndarjen e këtyre koshereve, pasiqë kjo do të ndikojë në zhvillimin e bujqësisë.
“Jam i lumtur që bletarëve të komunës sonë po u ofrohen kushtet elementare në zhvillimin e bujqësisë, përkatësisht kjo shpërndarje e koshereve që i’u është bërë bletarëve”, tha ai.

Ky projekt është bërë në bashkëpunim me RESI-n austriak, Shoqatën e bletarëve “Luzma” dhe Komunën e Kamenicës, për t’i dal në ndihmë bletarëve./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).