NATO-ja ndryshimet në KFOR, vetëm në bazë të rrethanave në terren

Aleanca e NATO-s çfarëdo ndryshimi eventual në praninë e saj në Kosovë do ta konsiderojë duke marrë parasysh situatën në terren. Këtë porosi, e cila dëgjohet tash e sa vjet, e ka përsëritur të premten në Bruksel edhe një herë sekretari i përgjithshëm i saj, Jens Stoltenberg, duke paraqitur raportin vjetor për funksionimin e NATO-s.

Ai Kosovën e ka përmendur në pjesën e raportit kushtuar misioneve të NATO-s, ndërsa ndër sfidat më të mëdha të kësaj Aleance, si dhe të bashkësisë ndërkombëtare në tërësi, ka përmendur agresionin në Ukrainë dhe dhunën në Lindjen e Mesme, përcjell koha.net. Po ashtu ka folur edhe për angazhimin e suksesshëm të NATO-s në përballje me sfidat e reja të sigurisë, përfshirë edhe sulmet kibernetike.

Duke folur për Kosovën, Stoltenberg ka rikujtuar se viti i kaluar kishte shënuar edhe 15-vjetorin e nisjes së misionit të KFOR-it dhe ka përmendur progresin, i cili është arritur prej atëherë, shkruan sot Koha Ditore.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).