Na kanë mbetur mangut vetëm karikaturat!

Zhurma e madhe mediatike e ngritura rreth shpërndarjes së nje artikulli të gazetës franceze “Le Figaro”, në të cilin ishin përdorur karikaturat e Profetit Muhamed të revistës “Charlie Hebdo”, nuk ka lënë pa zgjuar edhe reagimin e Myftiut të Luginës së Preshevës, Nexhmedin ef, Saqipi, i cili njëherit është edhe zëvendës reis i Rijasetit të Bashkësisë Islame të Serbisë.

“Krahas betejës kundër përhapjes së virusit korona, po na shtohen edhe beteja të tjera siç është kjo e gazetës franceze “Le Figaro” e beteja të tjera me karakter ekzistencial, të cilat e kishin mangut luftën kundër karikaturave të revistës “Charlie Hebdo”, Në reagimin e Myftiut Saqipi thuhet se “tallja me figurat e shenjta, nuk është liri e shprehjes, përkundrazi një akt i turpshëm, cinik dhe skandaloz.

Ne me reagimet tona mos po ua shtojmë më shumë jetën këtyre dukurive negative, ndaj edhe duhet që të mos biem nën nivelin e tyre, duke i injoruar dhe përbuzur”, thotë në reagimin e tij Myftiu Saqipi, njofton Jetapress

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).