Myftiu Saqipi: Madhështia e festës së Fitër Bajramit

Pritja e Fetstës së Fitër Bajramit, në Tërnoc dhe rrethinë, është kthyer në një traditë me vlera të larta fetare e shoqërore. Jo vetëm, Tërnoci, por edhe gjithë Lugina e Preshevës, është kthyer në një gëzim dhe hare, duke krijuar një atmosferë të ngrohtë e vëllazërore.

Lidhur me këtë festë kaq të dashur të myslimanëve në të gjithë botën, Myftiu i Luginës së Preshevës, Nexhmedin ef. Saqipi, i cili njëherit është edhe z/reis i Rijasetit në Bashkësinë Islame të Serbisë për Jetapress tha: “Sot, është ditë festë për ata myslimanë, që kanë ndryshuar dhe kanë përmirësuar veten, e ndjejnë veten se janë bërë myslimanë të devotshëm, se janë kthyer në identitetin e një besimtari, i cili e ka shijuar ëmbëlsirën e Imanit-besimit, i cili ka vendosur me jetuar si mysliman, si dhe ka ndërtuar karakterin, duke e kthyer dinjitetin si njeri, si intelektual, udhëheqës, burrë shtetas dhe profesionalist i vërtetë”.

Ngase sipas Myftiut Saqipi, në këto ndryshime dhe standard, që po ecën bota drejtë integrimeve dhe proceseve globale, shqiptarëve dhe vendit tonë i duhen njerëz të devotshëm, besnikë, të sinqertë, të ditur, intelektualë, po edhe qytetarë me karakter e burrni të fortë.

“ Prandaj, sot është festë për ata që kanë punuar me ndryshuar vetveten dhe me ec hapave të ndryshimeve me standardet universale, që i garanton Krijuesi i Gjithësisë, të bazuara në devotshmëri, besim, udhëheqje, dije dhe profesionalizëm, që garantojnë paqen dhe sigurinë e të gjitha krijesave”, u shpreh në fjalimin e tij të ndjekur nga qindra besimtarë të Tërnocit me rrethinë, Myftiu Nexhmedin ef. Saqipi, njofton Jetapress.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).