Mustafa, ultimatum Kurtit

Lideri i LDK-së Isa Mustafa i ka dhënë afat prej pesë ditësh kreut të LVV-së Albin Kurtit.

Kanë kaluar dy ditë prejse lideri i LVV-së Albin Kurti është emëruar mandatar për formimin e qeverisë së re, por ende nuk është caktuar ndonjë takim mes LVV-së dhe LDK-së për arritjen e marrëveshjes për bashkëqeverisje. Përkundrazi, lideri i LDK-së Isa Mustafa i ka dhënë afat prej pesë ditësh kreut të LVV-së Albin Kurtit, që të veprojë drejt marrëveshjes. Në të kundërtën ai ka paralajmëruar konstatim të dështimit të përpjekjeve të LVV-së e të LDK-së për bërjen e qeverisë, shkruan sot Zëri.

Lidhja Demokratike e Kosovë i ka dhënë ultimatum Lëvizjes Vetëvendosje të veprojë drejt marrëveshjes për bashkëqeverisje deri në fund të kësaj jave. Në të kundërtën, kryetari i LDK-së Isa Mustafa ka thënë se duhet të konstatohet se nuk ka kushte për arritjen e ujdisë mes këtyre dy subjekteve. Pas mbledhjes së djeshme të Kryesisë së LDK-së, e cila u mbajt vetëm një ditë pasi presidenti i Kosovës Hashim Thaçi emëroi liderin e LVV-së Albin Kurtin mandatar për formimin e qeverisë së ardhshme, Mustafa kërkoi edhe një herë marrëveshje të balancuar nga Vetëvendosja.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).