Mustafa: Qeverisja tallava e Gjilanit

Gjilan – Kryetar, je zotue publikisht para popullit prandaj: Paguaj gjysmën e qërasë bizneseve dhe trajtoi dinjitetshëm ekonomitë bujqësore dhe familjet në nevojë ka shkruar Qemajl Mustafa.

Postimi i plotë i Qemajl Mustafës

Burri, thonë, ndojherë bën me i “hangër” llafet e veta veç kryetari JO. Assesi.
Para rreth një muaji, menjëherë pas shpalljes së pakos financiare të qeverisë për Covid19, kryetari i komunës, Lutfi Haziri, si njeri që nuk i kursen llafet dhe i ka me bollëk e pa pare, doli dhe u zotue për me i asistue bizneset me gjysmën e mbetur të qërase sepse qeveria e mbulonte gjysmën tjetër për 3 muaj. Bile, ky e tha, do të paguhen për 6 muaj rresht. Përveç qërave, u zotua që ti asistoje familjet me nevoja emergjente ekzistenciale dhe ekonomitë bujqësore. Me këtë rast, kryetari bëri diskriminim publik sepse tha, familjet që banojnë në banesa te komunës do t`i lirojmë nga qeraja. E çka halli me familjet tjera? Ato qindra familjet tjera që paguajnë qëra nëpër qytet e fshatra a nuk janë tonat?

Të gjithëve dhe të gjithave duhet t’u ndihmohet kryetar. Ndryshe je kryetar selektiv, je i padrejtë. Je kryetar joserioz.

Një qytetar i zakonshëm bën me folë me hamendje ndojherë dhe nuk i pritet dëm i madh. Ai (ajo) bën edhe me i ra pishman për atë që e ka thënë por, një zyrtari të lartë të shtetit, një kryetari të një komune, kjo nuk i ka hije. Kjo sjellje është e pafalshme. Është e dënueshme politikisht e moralisht. Bile, në një demokraci sadopak normale, është e dënueshme edhe ligjërisht dhe kryetari do të duhej me u thirrë në llogaridhënie para qeverisë së shtetit dhe gjykatës për manipulim e mashtrim të publikut.

Pak më vonë, me 5 Maj, doli nënkryetari me disa nga drejtorët dhe nga kjo paraqitje e tyre u pa se kryetari i kishte “hëngër” llafet dhe i kishte ra pishman për zotimin për me ju pague bizneseve 50% të qërasë siç tha vet “për 6 muaj rresht”. Por, e bëri edhe një diskriminim tjetër sepse thanë, do t’ju falim vetëm atyre bizneseve që punojnë në hapsirat e komunës. E çka me tjerat?

Një gjë e di sigurtë. Kur e ka premtue pagesën e gjysmës së qërasë për bizneset kryetari nuk e ka dijtë as sa biznese aktive i ka në komunë, as sa biznese paguajnë qëra për hapësirat që i shfrytëzojnë e as sa është një qëra mesatare mujore për këto biznese. Thjeshtë ky kryetar, as nuk është ai që din me u marë me kalkulime dhe as që e ka këshilldhënien që kishte me e orientue sadopak drejtë dhe me kohë. Prandaj edhe del i pamatur dhe i papërgjegjshëm kur flet për shifra e për qindra e miliona euro. Kjo punë don analizë. Don matje e çmatje deri te vendimi e që kjo qeveri lokale nuk e bën kurrë.

Po e paraqes këtu një llogari të përafërt vetëm për rastin e qërave:
Nëse komuna e jonë ka rreth 4000 biznese aktive (në vitin 2012/13 ka patur 3300) atëherë rreth 1000 biznese paguajnë qëra mujore për me e ushtrue aktivitetin e tyre. Pjesa më e madhe e bizneseve qiramarrëse janë të koncentruara në zonën urbane, pra, në qytet.
Nëse qëraja mesatare është vetëm 300€ për muaj atëherë komunës i bie me pague 150€ për zotimin prej 50% të saj. Kjo do të thotë se për çdo muaj ajo duhet të paguaj 150000€ e për 6 muaj 900000€ (rreth 1 milion euro). Mund të jetë kjo shifër më pak ose më shumë e që varet nga statistika aktuale por bizneset dhe familjet duhet të trajtohen dinjitetshëm në këtë situatë e jo me improvizime. Fundja, komuna e shteti funksionojnë falë punës së këtyre bizneseve, të të punësuarve në to dhe neve të gjithëve që paguajmë tatime e taksa për çdo ditë.

Dhe kjo ndihmë duhet të ndodh kryetar. Sepse bizneset duhet ta ndjejnë dorën e shtetit. Ato duhet ta kenë ndjenjën dhe bindjen se me punën e tyre përherë i ndihmojnë shtetit dhe shoqërisë së komunës e të Kosovës por gjithashtu, duhet të jenë të sigurta se në rrethana sfiduese si kjo me Civid19, shteti është ai që atyre ju siguron vazhdimësi pa trandje e pa stres të veçantë.

Çdo veprim ndryshe kishte me qenë vetëm sfilatë e fasadë, qysh ju rëndom edhe e bëni. Fatkeqësisht.
Kjo logjikë duhet ndryshuar rrënjësisht.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).