Mustafa për verdiktin e Kushtetueses: Drejtësia e Kosovës po funksionon

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës në një lidhje direkte për Dukagjinin ka folur lidhur verdiktin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës.

Ai është shprehur se ky verdikt ka dëshmuar se shteti i Kosovës dhe drejtësia e Kosovës po funksionon.

“Unë mendoj se aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese ka dëshmuar edhe njëherë se shteti i Kosovës dhe drejtësia e Kosovës po funksionon. Ne si LDK gjithmonë kemi respektuar vendimet e Gjykatës Kushtetuese pa marrë parasysh a na ka pëlqyer ose jo, por jemi pajtuar se kjo gjykatë e ndanë drejtësinë sa i përket çështjeve themelore dhe fundamentale të Kosovës. Gjykata Kushtetuese është treguar shumë e kujdesshme”, tha ai.

Më tutje Mustafa tha se vendimi iu takon të gjitha subjekteve politike dhe se beson se të gjitha do të jenë pjesë e implementimit të tij.

“Ky është vendim që iu takon të gjitha subjekteve politike sepse të gjitha mund të jenë pjesë e implementimit të këtij vendimi dhe besoj se ky vendim do të zbatohet dhe se është në dobi të forcimit të demokracisë”, tha Mustafa. /Lajmi.net/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).