Mustafa: Pa mbështetjen e SHBA-së, ekzistenca e Kosovës si shtet do të ishte e pamundur

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka uruar Shtetet e Bashkuara të Amerikës për ditën e pavarësisë.

Ai, përmes një telegram urimi ka thënë se kjo ditë është një moment kthese për historinë botërore.

“Kjo ditë është moment kthese për historinë botërore dhe shënon arritjen e suksesshme të të gjithë atyre që i besuan idealit për liri, demokraci dhe paqe”, ka thënë Mustafa.

Ai, ka deklaruar se lidhja e SHBA-së me Kosovës e ka shndërruar këtë të fundit në aleatin e parezervë të tyre.

“Për idealet e njëjta populli i Kosovës u mishërua dhe kjo lidhje e përbashkët mes SHBA-ve dhe Kosovës e ka shndërruar Kosovën në aleatin e parezervë që SHBA-të e kanë sot dhe do ta kenë gjithmonë edhe në të ardhmen”, thitë Mustafa në urimin e tij.

Sipas Mustafës, pa mbështetjen e SHBA-së, ekzistenca e Kosovës si shtet do të ishte e pamundur.

“Shfrytëzoj rastin ta shpreh mirënjohjen e thellë për mbështetjen e paparë të SHBA-ve që e ka dhënë për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, dhe sot për zhvillimin e saj. Pa mbështetjen e SHBA-së, çlirimi dhe vetë ekzistenca e Kosovës si shtet do ishin thuajse të pamundura, andaj i jemi përjetësisht mirënjohës”, ka deklaruar Mustafa.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).