Mustafa: Besoj se SHBA do ta mbështesë bashkimin e Luginës me Kosovën

Kryetari i PDSH-në, Ragmi Mustafa, është shprehur se me çështjen e Luginës së Preshevës është duke u marrë bashkësia ndërkombëtare, veçanërisht SHBA.

“Aleksandër Vuçiqit nuk i konvenon akoma pavarësia e Kosovës edhe pse është i vetëdijshëm se kjo i ka ikur. Atij do të konvenoj të mbajë Luginën dhe të gjithë Kosovën. Problemi i Luginës është ngritur edhe në nivelet më të larta botërore dhe SHBA po merren me Luginë dhe në këtë fushë besoj se autoritet amerikane do të rimbështesin ribashkimin e Luginës me Kosovën”.

“Kjo mund të bëhet edhe pa luftëra”, ka thënë Mustafa në Klan Kosova.

Në Edicionin Special ai ka thënë se shqiptarët e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit kanë folur tre dekada më parë se çfarë opsioni mbështesin.

“Opsioni i pranueshëm është shprehur në referendumin e ’92-ës dhe luftën e UÇPMB-së për të qenë pjesë integrale e Kosovës. Besojmë shumë se SHBA do të qëndrojë krah shqiptarëve duke mos i ndarë si të Luginës dhe të Kosovës”.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).