Musliu: Lëvizja e Progresit Demokratik faktor unifikues dhe vendimmarrës në Bujanoc

Kryetari i Lëvizjes së Progresit Demokratik, Shqiprim Musliu në pyetjen e Titulli.com se a është elektorati i partisë së tij në rrezik është shprehur se LPD ishte, është e do të mbetet subjekt politik frymëzues, unifikues e faktor vendimmarrës në komunën e Bujanocit. “Lugina e Preshevës ka dhënë verdiktin për bashkim me Kosovën. Lideri ynë Jonuz Musliu përpjekjet për bashkim me Kosovën i ka filluar qysh nga vitet e 80-ta, duke qenë pjesë e LPK(Lëvizjes për Bashkim Kombëtar) pastaj u aktivizua në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, kërkesa jonë është e arsyeshme, është natyrale”, tha Musliu në intervistën për Titulli.com. Musliu ka folur edhe për qeverisjen lokale të komunës së Bujanocit dhe funksionimin e Këshillit Kombëtar Shqiptar.

Titulli.com: Në muajin tetor të vitit 2018 jeni zgjedhur kryetar i Lëvizjes së Progresit Demokratik. Si e keni gjetur udhëheqjen e kësaj partie dhe sa jeni të kënaqur me punën që është bërë?

Musliu: Vdekja e liderit të LPD-së, Jonuz Musliu tronditi gjithë shoqërinë shqiptare, sidomos aktivistët e LPD-së. Por, jam i mahnitur me mënyrën se si e kanë menaxhuar gjithë atë periudhë, nënkryetari i LPD-së, Adnan Salihu dhe pjesa tjetër e kryesisë, të cilët sot në cilësinë e kryetarit të subjektit i falënderoj jashtëzakonisht shumë, për kontributin e dhënë që subjekti ynë të mos shpërndahet e as përçahet. Sot jemi rikonsiliduar, dhe bashkërisht jemi duke punuar për përpilimin e një platforme politike, platformë kjo e cila do të jetë jashtëzakonisht e dobishme për shoqërinë shqiptare të kësaj treve.

Titulli.com: Jeni në bashkëqeverisje në komunën e Bujanocit dhe partia juaj udhëheq disa drejtorate. Si e vlerësoni punën e qeverisjes komunale dhe kuadrove të juaj?

Musliu: Kemi raporte korrekte me partnerët me të cilët po bashkëqeverisim, kemi sigurisht dhe divergjenca, mospajtime e ide të ndryshme, për të gjithë këto bashkëbisedojmë dhe mundohemi të gjejmë atë më të duhurën dhe më të nevojshëm. Sa i përket kuadrove tona, jemi të kënaqur jashtëzakonisht shumë, në çdo javë organizohemi dhe bashkëbisedojmë për të gjitha temat për të cilat ata janë të autorizuar.

Titulli.com: Partia juaj që nga themelimi ka promovuar idenë e bashkimit të Luginës me Kosovë. Sa është reale sipas jush në këtë kohë?

Musliu: Lugina e Preshevës ka dhënë verdiktin për bashkim me Kosovën, përmes organizimit demokratik të organizuar më 1 dhe 2 mars të vitit 1992, gjithashtu është organizuar edhe një ushtri, UÇPMB, e cila ideal kishte këtë qëllim, bashkëngjitjen e kësaj pjese me trungun e saj natyral. Edhe LPD, që nga themelimi i saj vazhdimisht ka artikuluar këtë ide. Madje lideri ynë përpjekjet për bashkim me Kosovën i ka filluar qysh nga vitet e 80-ta, duke qenë pjesë e LPK(Lëvizjes për Bashkim Kombëtar) pastaj u aktivizua në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, d.m.th, kërkesa jonë është e arsyeshme, është natyrale. Dhe sot, kur dialogu në mes të Kosovës e Serbisë ka arritur në fazën finale duhet ta shfrytëzojmë këtë moment historik. Unë besoj.

Titulli.com: Në opinionin lokal flitet se një pjesë e elektoratit të juaj po i bashkohet Alternativës për Ndryshim në Bujanoc gjithashtu ka zëra se partia juaj është në rrezik të shuarjes politike. Çka mundë të na thoni për këtë?

Musliu: Çdo subjekt i cili kalon në fazën e reformimit e karakterizojnë ikjet dhe ardhjet. Është normale për ne ky proces, andaj nuk jemi aspak të shqetësuar, jemi duke u konsoliduar dhe riorganizuar. Sa i përket shuarjes politike, e kemi theksuar dhe po e ritheksojmë, se LPD ishte, është e do të mbetet subjekt politik frymëzues, unifikues e faktor vendimmarrës, të jeni të bindur.

Titulli.com: Në zgjedhjet e Këshillit Kombëtar Shqiptar nuk keni marrë pjesë si parti ndërsa ju personalisht punon në atë institucion. A po punohet mjaftueshëm në përmbushjen e objektivave që ka KKSH dhe ku ka ngecje më të mëdha?

Musliu: Sa i përket pjesëmarrjes në zgjedhjet e Këshillit Kombëtar Shqiptar, për këtë proces kemi diskutuar e debatuar gjerë e gjatë, me të gjitha nivelet e partisë, pastaj jemi konsultuar edhe me personalitete me ndikim në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni, dhe si përfundim dolëm me vendim që t’i bojkotojmë këto zgjedhje, me arsyen e vetme; që shqiptarët e Luginës së Preshevës duhet ta shfrytëzojnë këtë moment historik, bashkëngjitjen e Luginës me Kosovë. Ndërsa në lidhje me sukseset apo ngecjet e këtij institucioni, është shumë herët që të japim një mendim real e vlerësues./Titulli.com/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).