Mulla Nusret Hajdari

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi

Muaj Qershor ’99 –
N’ Dobërçan soll vaj e gjëmë !
Ishte data 13 Qershor –
Atë ditë ranë këtu dy dëshmorë !

Ditë e shenjtë , o , 13 Qershori –
N’ Dobërçan , o, na ra dëshmori !
Mulla Nusret Hajdari , imam i xhamisë –
Iu ka bërë , o , kurban lirisë !

Urojnë shqipet nga çdo anë –
Lum familja , o, për atë nënë !
Lum për Zotin , çka ka qitë n’ dritë –
Lum për nënën , o, çka ka rritë !

N’ Dobërçan , o , kish ardhë kauri –
Vrasje e krime s’i ndalej turri !
Bënte terror mbi shqiptarë –
Toka e shpija , o , me ua marrë !

Vijnë kaurët si bishë e egër –
E djegin xhaminë e Epër ,
Që n’ Kosovë ishte ma e vjetër ,
Këso xhamie s’ kishte tjetër !

Hoxhë Mulla Nusret Hajdari –
Rrënjët i kishte nga Qarri ,
Kishte zemër atdhetari ,
Kishte shpirt , o , besimtari !…

Kishte gjak trimi shqiptari ,
Prijatar , o, flamurtari !…
Imam n’ xhami t’ Dobërçanit –
Shëmbëlltyrë në rreth t’ Gjilanit !

Shëmbëlltyrë e Dardanisë –
Që iu bë kurban lirisë !
Për lirinë e Kosovës –
Ra dëshmor si burrë i botës !

Gjilan, më 14. 06. 2019 .
Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).