Mrekulli për shëndetin: Ja çfarë do të ndodhë nëse hani dy portokalla në ditë

Portokallët janë një thesar i vërtetë i shëndetit. Ato janë të pasura me vitamina të ndryshme – C, B dhe A, dhe përmbajnë kalium dhe kalcium. Vitamina C vepron si një antioksidant i fortë.

Ju sjellim 5 arsye se pse portokallët janë mrekulli për shëndetin.

Ruajnë shëndetin e zemrës

Studimet e fundit kanë treguar se magnezi në portokall çon në uljen e presionit të gjakut.

Ulin presionin e gjakut

Sasia e lartë e hesperidinës, një përbërës që gjendet me bollëk në frutat agrume, ul kolesterolin e keq. Vetë portokalli nuk përmban gati aq shumë hesperidinë, prandaj do të ishte mirë të përdorni lëvozhgën në të cilën ndodhet sa herë që është e mundur.

Forcojnë imunitetin

Portokalli është plot me vitaminë C, e cila ndihmon në forcimin e imunitetit, e cila është veçanërisht e rëndësishme gjatë dimrit kur jemi më të ndjeshëm ndaj ftohjeve dhe viruseve. Përveç kësaj, niveli i lartë i kalciumit në këtë frut ruan dhe mbron shëndetin e kockave dhe dhëmbëve, transmeton portali arbresh.info

Përmirësoni funksionin e trurit

Acidi folik dhe folati në portokalle ndihmojnë zhvillimin e trurit dhe mbajnë organet vitale në gjendje të mirë.

Ushqejnë lëkurën

Karakteristikat antioksiduese të portokallit mbrojnë lëkurën nga efektet e radikalëve të lirë. Për një lëkurë të mirë, rekomandohet të pini një gotë me lëng portokalli çdo ditë. Ato janë gjithashtu të pasura me beta-karotinë, e cila ndihmon në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi dhe parandalon shenjat e plakjes. Ato mbrojnë stomakun dhe përmirësojnë punën e tretjes, e cila parandalon kapsllëkun dhe fryrjen e barkut. Ata kanë një burim të pasur me fibra të patretshme dhe të tretshme, të cilat ndihmojnë në mbrojtjen e stomakut dhe zorrëve duke parandaluar probleme të tilla si sindroma e zorrëve të irritueshme.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS