Mposhteni kancerin me portokaj

Dozat e mëdha të vitaminës C mund të jenë një formë efektive dhe e sigurt për trajtimin e kancerit, thonë shkencëtarët.

Duke i injektuar pacientët me të, shkencëtarët ishin në gjendje që t’iu dhuronin atyre vitaminë C 1,000 herë më shumë sesa duk i ngrënë.

Kjo sasi e përbërësve, e gjetur në portokaj, në mënyrë aktive përndjek tumorin kur hyn në sistemin e gjakut, thuhet sipas hulumtuesve, transmeton Gazeta Express.

Sipas shkencëtarëve, vitamina C dobësoi qelizat e kancerit, duke i lënë ato të prekshme ndaj rrezatimit dhe kemoterapisë.

Vitamina C është studiuar ndërkombëtarisht dhe shihet si një trajtim potencial për pacientët me kancer. Pavarësisht se njihet se forcon sistemin imun, rezultatet treguan se efektet e vitaminës C janë të pamjaftueshme në kancer.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).