Mot pranveror edhe gjatë kësaj jave, temperaturat deri në 26 gradë Celsius

Instituti Hidrometerologjik i Kosovës (IHK) ka bërë të ditur se situatë e ngjashme meteorologjike do të vazhdoj edhe gjatë ditë së hënë. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 4-6 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 22-26 gradë Celsius.

Të martën po ashtu do të mbaj mot i ngjashëm , vetëm se parashihen më shumë vranësira të ulëta deri mesatare. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 5-7 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 21-24 gradë Celsius.

Ndërsa të mërkurën do të mbaj mot me diell dhe pjeserishtë i vranët. Në vlerat e temperaturave minimle parshihen rritje të lehta, ndërsa në maksimale , parshihen ulje për 1-3 gradë Celsius. Minimalet do të lëvizin ndërmjet 5-8 gradë Celsius. Ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 19-22 gradë Celsius,

Të enjten pritet të ketë mot kryesisht i ngjashëm, gjithashtu edhe në parametrat kryesor nuk parashihen ndryshime të ndjeshme. Minimalet ndërmjet 5-7 gradë Celsius, ndërsa maksimlate d itës parashihen të lëvizin ndërmjet 19-22 gradë Celsius.

Edhe e dita e premte parashihet të ketë mot kryesisht të qetë, me pak vranësira të ulëta deri mesatare, por në vlerat e temperaturave ekstreme nuk parashihet të ketë luhatje të theksuara, ato parashihen të jenë konstante me ditën e enjte. Sa i përketë parametrit të erës, do ta mbajë drejtimin e verilindjes e herë-herë edhe të juglindjes , e lehtë deri mesatre. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS